Ponieważ impotencja negatywnie wpływa na stan emocjonalny mężczyzny, pomaga zmniejszyć jego samoocenę, pewność siebie i męskość, a także pojawienie się problemów w rodzinie i możliwej dezaprobaty społecznej, jej leczenie psychoterapeutyczne jest bardzo ważne.

Psychoterapia zaburzeń erekcji

Psychoterapia zaburzeń erekcji, biorąc pod uwagę osobowość pacjenta, sytuację rodzinną, charakter i zakres zaburzeń seksualnych, może obejmować kilka etapów. Pierwszym wyborem w podejściu do leczenia zaburzeń erekcji, w szczególności o charakterze psychogennym, jest psychoterapia i psychoanaliza.

Psychoanaliza

Psychoanaliza pomaga zrozumieć i zidentyfikować przyczyny słabej erekcji lub jej braku. Zazwyczaj przyczyny te są głęboko nieświadome. Mężczyzna może nie zdawać sobie sprawy, że boi się kobiet lub odczuwa lęk przed stosunkiem a być może powodem problemów z erekcją jest stres i szybkie tempo życia. Kiedy uczucia te zostaną wykryte poprzez psychoanalizę lub psychoterapię i uświadomimy je sobie, będą miały znacznie mniejszą władzę nad ciałem.

Decyzja

Niestety mężczyźni często wahają się zwrócić się do psychoanalityka lub psychologa o pomoc w problemach z erekcją. Jednym z najbardziej hamujących czynników w poszukiwaniu pomocy w związku z problemem seksualnym jest wstyd i często sceptyczne nastawienie do uzyskiwania pomocy psychologicznej u mężczyzn. Często również w przypadkach zaburzeń erekcji pomocne staje się organizowanie wspólnych spotkań z partnerem u psychologa rodzinnego, co pozwala budować bardziej ufne relacje między partnerami, łagodzić lęk, niepokój, przywrócić radość i uczucia.