Czasami obniżone libido jest zaburzeniem trwającym przez całe życie spowodowanym traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi. Może to być również spowodowane nabytym tłumieniem myśli seksualnych. Jednak najczęściej obniżenie libido występuje po wielu latach normalnego pożądania seksualnego.

Przyczyna obniżonego libido

Przyczyną obniżonego libido są często czynniki psychologiczne, takie jak depresja, lęk i problemy w związku. Przewlekła choroba nerek może prowadzić do zmniejszenia libido. Niektóre leki (takie jak leki stosowane w leczeniu depresji, lęku lub zaawansowanego raka prostaty) mogą obniżać poziom testosteronu we krwi, czemu towarzyszy obniżenie libido. Wraz ze spadkiem libido mężczyzna ma mniej myśli i fantazji o charakterze seksualnym, jego zainteresowanie seksem jest osłabione; mężczyzna uprawia seks rzadziej niż wcześniej.

Rozpoznanie niskiego testosteronu

Czasami zainteresowania seksualnego nie można wzbudzić nawet poprzez seksualną stymulację.  Poziom testosteronu we krwi można zmierzyć za pomocą testów laboratoryjnych. Rozpoznanie niskiego poziomu testosteronu ustala się na podstawie mężczyzny zgłaszającego objawy, a także na podstawie niskiego poziomu testosteronu we krwi. Jeśli obniżone libido jest spowodowane przyczynami psychologicznymi, wówczas skuteczne mogą być różne techniki psychoterapeutyczne, w tym terapia behawioralna. Porady psychoterapeutyczne mogą pomóc rozwiązać problemy w związkach. Mężczyźni powinni również zrozumieć rolę stresu i jego wpływ na funkcjonowanie fizyczne. Nie jest to proces nieodwracalny i po pewnym czasie życie seksualne znowu może przynosić satysfakcję.